1940
Na začátku 40. let dostal Wilton C. Dinges zakázku od amerického námořnictva na dodávku židlí pro bitevní lodě bojující ve 2. světové válce. Židle měla být lehká, pevná, odolná proti slané vodě a maximálně funkční. Dinges založil společnost Electric Machine and Equipment Company (Emeco) a na vývoji židle začal spolupracovat s firmou Aluminum Company of America (Alcoa), která má už do roku 1888 zkušenosti se zpracováním hliníku.
1944
V roce 1944 vznikla židle Navy Chair, označovaná také jako 1006 Navy Chair, kterou byly dle plánů vybaveny všechny námořní lodě a další plavidla amerického námořnictva. Dinges použil zamýšlený hliník, který však díky speciální technologii nebyl měkký, jak by se dalo očekávat, ale pevný, lehký, nehořlavý, hypoalergenní a zcela recyklovatelný. Design židle je jednoduchý a zcela minimalistický. Zadní dvě nohy přechází v opěrák se třemi žebry a podpěrou. Sedák je tvarován pro nohy, a podnož je spojena dalším vyztužením pro lepší pevnost i možnost zapření nohou.
1946
Po skončení války v roce 1946 hlad po židlích neklesal. Dinges přesunul továrnu z Baltimoru do Hanoveru v Pensylvánii a výrobu rozšířil. Americká vláda začala židlemi vybavovat nemocnice, věznice, kanceláře a další státní objekty. Emeco dokonce kvůli tomu začalo vyrábět verze s područkami a polstrováním. Firma se snažila zaujmout i běžnou veřejnost. V novinách vycházely v 50. letech celostránkové černobílé reklamy ukazující pevnost jejich hliníkových židlí. V roce 1955 vyrábělo Emeco okolo 200 000 židlí ročně.
1990
Poté co Dinges v roce 1974 zemřel, prodeje židlí začaly postupně upadat. V roce 1979 firma ztratila většinu státních zakázek a Emeco se blížilo bankrotu. V témže roce značku koupil Jay Buchbinder, který začal židle 1006 Navy Chair prodávat do luxusních restaurací. Až v roce 1990 se značce Emeco začalo opět dařit. Přední interiéroví designéři začali v 90. letech minimalistické provedení židlí oceňovat a umisťovali je do návrhů svých menších či větších realizací interiérů. Z židle 1006 Navy Chair se stala žádaná ikona.
2006
V roce 2006 se spojilo Emeco se značkou Coca-Cola a na trh přivedlo plastovou židli 111 Navy Chair. Vyrobena je ze 111 recyklovaných PET láhví Coca-Cola a ukazují tak možné řešení upcyklace plastu, který jinak zatěžuje planetu Zemi. Design židle kopíruje hliníkovou verzi, je však vyrobena ze 60 procent z materiálu rPET a ze 30 procent ze skelných vláken. Cena židle je proto přibližně poloviční. Za prvních pět let produkce bylo využito 15 milionů láhví k výrobě asi 135 000 židlí. Vyráběny jsou dodnes v šesti barvách.
2012
V roce 2012 Emeco slavilo více jak milion vyrobených kusů židle 1006 Navy Chair. Zajímavostí je, že židle jsou dodnes vyráběny ručně. Každý kus se vyrábí přibližně dva týdny v 77 přesně definovaných krocích. Nejprve se tvaruje tekutý hliník do forem, židle se ručně svařují a umisťují se přes noc do solné lázně o teplotě 515 stupňů Celsia, čímž se stanou třikrát pevnější než ocel. Speciální pozornost se klade povrchové úpravě. Ručně se kartáčuje každý centimetr a poté ještě anodizuje jejich povrch. Leštěné varianty jsou ručně leštěny třikrát a to po dobu osmi hodin.
Koupit aktuálně vyráběnou verzi
Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte u prodejce: